به روز رسانی متمرکز سرورها (WSUS)


به روز رسانی متمرکز سرورها (WSUS)


خدمات به روزرسانی ویندوز سرور (Windows Server Update Services) به صورت مخففWSUS، یک برنامه کامپیوتری است که بوسیله شرکت مایکروسافت توسعه داده می‌شود و امکان مدیریت وصله‌ها و هات‌فیکس‌های محصولات مایکروسافت را یک محیط سازمانی در اختیار مدیر سیستم قرار می‌دهد. برنامه wsus این وصله‌ها را از وبسایت آپدیت مایکروسافت بارگذاری می‌کند و به رایانه‌های شبکه انتشار می‌دهد.
سرویس به روزرسانی محصولات مایکروسافت با Windows Server Update Service
در این سرویس یک سرور نقش آپدیت سرور را به عهده گرفته و آپدیت های مختلف را از سایت مایکروسافت دانلود می کند. سایر سرورهای موجود آپدیت های خود را از این سرور و بصورت محلی دریافت می کنند. در این روش پهنای باند صرفه جویی می شود و از سوی دیگر برای سرورها و ماشین هایی که IP های نامعتبر دارند نیز قابل استفاده است.

یکی دیگر از ویژگی های این سرویس، امکان مدیریت آپدیت ها و کامپیوترهای دریافت کننده است. می توان مشخص کرد چه آپدیت هایی برای چه محصولاتی دانلود شده و به کدام دسته از کامپیوترها داده شوند. این سرویس محصولات مختلف از جمله همه ویندوزها از ویندوز ۲۰۰۰ تا ویندوز ۷ ،بسته آفیس، نسخه های مختلف SQL Server و بسیاری دیگر از محصولات مایکروسافت را در بر می گیرد.

نمونه راه اندازی شده این سرویس در آدرس http://update.sepanta.net در دسترس است.
تعرفه خدمات به روز رسانی
هزینه نصب، راه اندازی، آموزش و پشتیبانی از این سرویس مبلغ ۳ میلیون ریال می باشد.

بخش خدمات دیتاسنتر سپنتا آماده نصب، پیکربندی و راه اندازی سرویس WSUS یا همان Windows Server Update Services در شرکت ها و سازمان های مختلف می باشد.